How much more does food cost in Nunavut?

How much more does food cost in Nunavut?

In 2016, the cost of groceries was up to three times higher in Nunavut stores than through the rest of Canada [3]. In Nunavut, a higher percentage of families have a lower income, and employment opportunities are restricted [6], making the increased costs of food especially challenging, and even prohibitive.

How much is a loaf of bread in Nunavut?

RestaurantsEditWater (12 oz small bottle)5.00C$MarketsEditMilk (regular), (1 gallon)12.91C$Loaf of Fresh White Bread (1 lb)3.62C$62 more rows

How much is eggs in Nunavut?

MarketsEditEggs (regular) (12)5.00C$Local Cheese (1 lb)5.39C$Chicken Fillets (1 lb)7.27C$Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat)7.00C$10 more rows

How much does a Litre of milk cost in Nunavut?

On average, the lowest price of the 7 liquid items examined is 2L of 2% milk, at $2.46/L in Kivalliq. The highest region- al average is a bottle of 945ml to 1L of tomato juice, at $9.38/L in Baffin. The cost per litre of 960ml-1L orange or apple juice is similar with those of soft drinks.

How many times the national average does food in Nunavut cost?

Three times more for a bag of carrots. More than twice as much for a tube of toothpaste. A new food price survey shows Nunavummiut still pay far more than the rest of Canada for basic items.

How much is a dozen eggs in Nunavut?

RestaurantsEditMilk (regular), (1 gallon)12.91C$Loaf of Fresh White Bread (1 lb)3.62C$Rice (white), (1 lb)4.20C$Eggs (regular) (12)5.00C$62 more rows

How much does food cost in Iqaluit?

Meal in a cheap restaurant25 CAD (12-40)Coke/Pepsi (0.33 liter bottle)4.80 CAD (3.00-7.00)Water (0.33 liter bottle)5.00 CAD (4.00-6.00)Cappuccino (regular)5.00 CAD (4.00-6.00)Espresso Coffee3.50 CAD (2.80-4.20)5 more rows

How much does Nunavut cost?

There’s a certain body of opinion in this country much of which lurks within the darker corners of social media that claims the Nunavut territory and its public government represent a colossal waste of public money. You’ve likely seen the comments.

How much does a can of Coke cost in Nunavut?

Residents in the far flung corners of Canada are paying as much as $13 for a can of coke – if they aren’t outbid by their neighbors first. Since food supplies are shipped or airlifted to Arctic Bay in the northern region of Nunavut, nutritious foods take precedent, leaving those with a sweet tooth out in the cold.

How much do eggs cost in Nunavut?

MarketsEditEggs (regular) (12)5.00C$Local Cheese (1 lb)5.39C$Chicken Fillets (1 lb)7.27C$Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat)7.00C$10 more rows

How much does flour cost in Nunavut?

On average, the lowest price of the 7 liquid items examined is 2L of 2% milk, at $2.46/L in Kivalliq. The highest region- al average is a bottle of 945ml to 1L of tomato juice, at $9.38/L in Baffin. The cost per litre of 960ml-1L orange or apple juice is similar with those of soft drinks.

How much is a carton of milk in Nunavut?

That carton of milk will cost you $15.19: grocery shopping in Nunavut.

How much is a gallon of milk in Nunavut?

RestaurantsEditWater (12 oz small bottle)5.00C$MarketsEditMilk (regular), (1 gallon)12.91C$Loaf of Fresh White Bread (1 lb)3.62C$62 more rows

How much does food cost in Northern Canada?

In 2016, the cost of groceries was up to three times higher in Nunavut stores than through the rest of Canada [3]. In Nunavut, a higher percentage of families have a lower income, and employment opportunities are restricted [6], making the increased costs of food especially challenging, and even prohibitive.

How much are eggs in Nunavut?

RestaurantsEditMilk (regular), (1 gallon)12.91C$Loaf of Fresh White Bread (1 lb)3.62C$Rice (white), (1 lb)4.20C$Eggs (regular) (12)5.00C$62 more rows

How much does chicken cost in Nunavut?

That carton of milk will cost you $15.19: grocery shopping in Nunavut.

Is Iqaluit expensive?

In 2016, the cost of groceries was up to three times higher in Nunavut stores than through the rest of Canada [3]. In Nunavut, a higher percentage of families have a lower income, and employment opportunities are restricted [6], making the increased costs of food especially challenging, and even prohibitive.

How much does a loaf of bread cost in Nunavut?

RestaurantsEditWater (12 oz small bottle)5.00C$MarketsEditMilk (regular), (1 gallon)12.91C$Loaf of Fresh White Bread (1 lb)3.62C$62 more rows

How much does a litre of milk cost in Nunavut?

On average, the lowest price of the 7 liquid items examined is 2L of 2% milk, at $2.46/L in Kivalliq. The highest region- al average is a bottle of 945ml to 1L of tomato juice, at $9.38/L in Baffin. The cost per litre of 960ml-1L orange or apple juice is similar with those of soft drinks.

How much money does Nunavut?

A recent study estimated the current harvesting economy is worth approximately $40 million annually. Sealing in Nunavut is not just an industry, it is a lifestyle that helps keep Inuit close to their natural environment.

How much is pop in Nunavut?

It costs a lot more than gasoline. Both Willie and Tatatuapik say the highest they’ve seen anyone pay for pop was upward of $150 for a 12-pack. Those would normally sell at a store for just under $70.

How much does a Coke can cost in Canada?

RestaurantsEditMilk (regular), (1 gallon)12.91C$Loaf of Fresh White Bread (1 lb)3.62C$Rice (white), (1 lb)4.20C$Eggs (regular) (12)5.00C$62 more rows

How much is coke per can?

1.98

How much do eggs cost in Iqaluit?

RestaurantsEditLoaf of Fresh White Bread (1 lb)3.62C$Rice (white), (1 lb)4.20C$Eggs (regular) (12)5.00C$Local Cheese (1 lb)5.39C$62 more rows

How much is flour in Nunavut?

For example, a 2.5kg bag of flour that is sold $13.70 on the shelves actually costs $5.48 per kilogram. The 44 select items are divided according to the categories of the Nunavut Food Guide2, with the exception of miscellaneous and liquid items.

Leave a Comment